Yardım

BİLİNMESİ GEREKENLER

DİKKAT:
Vidalar ve bağlantı parçaları daima sıkıca ve usulune uygun monte edilmelidir. Çıkık parçalara giysi parçaları (Örn: gömlek, kravat elbise v.b.) takılabilir.

Bağlantı elemanlarının bir parçası eksik veya hatalı ise lütfen ürünü kullanmayınız.

İder ürünlerini ateşin yakınına , elektrikli ısıtıcıların, gaz sobalarının v.b. güçlü ısı kaynaklarının yakınına koymayınız.

Ürünü direk güneş ışığından koruyunuz.Aksi taktirde sararmalara yol açabilirsiniz.
Ürünü aşırı nemli ve tozlu ortamda bırakmayınız.

İder ürünleri dış hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen yağmur altında ve kış hava koşullarına maruz bırakılmamalıdır.

Ürünler darbelere karşı korunmalıdır.
Chennille kumaşların havlu özelliği olduğundan , oluşabilecek tüylenmeye sebebiyet vermemek için sık sık silmeyiniz. Silme işlemini hafif nemli bez ile çok fazla kuvvet uygulamadan yapınız.

Kumaşların kirlenmesini önlemek için elektrikli süpürge ile temizleyiniz ya da metal olmayan kalın tüylü yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalayınız.

Lekelerin sadece su bazlı sabunlarla (beyaz granül sabun köpüğü) ya da döşemelik kumaş temizleyicileri ile az nemli olarak temizlenmesi gerekir.

Kumaş üzerine dökülen bir sıvıyı hemen temizlemenizi ve lekenin yayılmaması için lekeli bölgeyi dıştan içe doğru bastırmadan temizlemenizi tavsiye ederiz.

Kurutma işlemini asla ütü ile yapmayınız.
Çıkartılabilir kumaşları çamaşır makinasında değil, kuru temizleme ile temizleyiniz.


MOBİLYALARIN KULLANIMI VE BAKIMI:
İder ürünlerini fonksiyonu ve amacı dışında kullanmayınız.
Çamaşırlık ve komodin gibi bir çok çekmeceden, kapaktan oluşan ürünlerde mobilyanın devrilmesini önlemek için kapak ve çekmeceleri aynı anda açmayınız.

Mobilyanızı aşırı yüklemeyiniz. Ürünün dengesini bozabilecek ağırlıklardan kaçınınız.
Mobilyanızı aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan ve uzun süreli direk güneş ışınlarından koruyunuz. Keskin
ve sivri uçlu nesneler, asitli sıvılar, mobilyanızın yüzey kalitesine zarar verebilir.

Ürünler yüksek sıcaklık ve rutubete maruz bırakılmamalı, ürünlerin üzerine sıcak nesneler konulmamalıdır.

Ürünlerin mobilya -ahşap- metal kısımlarının su ile uzun süreli temas etmemesine dikkat edilmeli, su ile temas eden yüzeyler kurulanmalıdır.

Mobilyanızın yüzey kalitesine zarar verebilecek etiket v.b. yapışkan materyalleri yapıştırmayınız.
İder ürünlerinin temizliğinde nemlendirilmiş yumuşak bir bez ve ürünü çizmeyecek bir temizlik maddesi kullanınız. (Örn: nötr temizleyiciler)

Kapaklardaki herhangi bir sarkmayı önlemek için menteşe bağlantı vidalarını ve menteşe ayar vidalarını düzenli olarak kontrol ediniz.

Menteşeler uzun ömürlü olması için belli aralıklarla makina yağı ile yağlanmalıdır. Üründe zaman içerisinde ortam şartlarına bağlı olarak kısmi renk değişiklikleri oluşabilir.
Ürün üzerinde sigara v.b. madde bırakılmamalıdır.

Ürünlerin üzerindeki nesneleri hareket ettirirken nesnelerin ürün ile teması kesilerek işlem yapılmalıdır.
İder ürünlerini kullanacağınız zeminin düz olması gerekmektedir.Aksi taktirde böyle zeminlere kurulan ürünlerin işleyişinde ve formunda bozukluk olacağından garanti kapsamı dışına çıkmaktadır.
Kurulumu yapılan ürünlerin kullanımından doğan kapak ve çekmece ayarları vs. servisi ücretli yapılmaktadır.

Suntalam ürünlerin temizliğinde az nemli pamuklu bez (kesinlikle ıslak olmamalıdır)veya mobilya temizleme maddeleri kullanılmalı, hemen ardından kağıt havlu ya da kurulama bezi ile kurulanmalıdır. Kesinlikle asitik veya sentetik çözücü kullanılmamalıdır. Bazı durumlarda çıkmayan lekeler oluşmuş ise selülozik tiner ile temizlenmesi tavsiye edilir.(Membran ve lakelerde selülozik tiner asla kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda ürün garanti kapsamı dışına çıkmaktadır.)
Suntalam ürünlerin çekmece ünitelerinin içerisine taşıyabileceğinden fazla malzeme depolanmamalıdır.

Ray sistemlerinin taşıma kapasitesinin aşılması durumunda, çekmece çalışmasında kasma ya da boşa çıkma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Teleskopik metal ray kullanılan ürünlerde ise ray içindeki çelik bilyalar zarar görmekte ve garanti kapsamı dahilinde servis yapılamamaktadır.

Oturma gruplarının oturma ve sırt fontları temizlenmek istendiğinde, itina ile çıkarılıp numaralandırılmalı ve 30 santigrad derece altında otomatik makinede yıkanmalı (bu işlem kumaş cinslerine göre değişmekle birlikte yıkama işlemi yapılmaması gereken kumaşlarımızda mevcuttur.) ya da kuru temizleme ile işleme tabi tutulmalıdır.(Öncelikli önerimiz kuru temizleme tercih edilmelidir)

Oturma grupları, oturma amacı aksine kullanılmamalıdır.(kol ve sırt kısımlarının basamak ya da yükseltgeç olarak kullanılmaması)

Mekanizmalı koltuklarda metal aksam kullanıldığından çalışma yönü dışında bir kuvvet uygulanmamalıdır.
Siparişi verilecek ider ürünlerinin konulacak ve kullanacak bölgeye sığmama durumu tamamen nihai kullanıcıya aittir.İder ürünü sipariş vermeden önce muhakkak ölçülerin kullanacağınız bölgeye uymasına dikkat ediniz.

TAŞIMA VE NAKLİYE:
Taşınma esnasında mobilyayı ters sırasıyla sökünüz. Taşıma esnasında parçaların zarar görmemesine dikkat ediniz. Mobilyalarınızı temiz ve düz bir zemin üzerinde monte ediniz. Montaj , en az iki tecrübeli kişi tarafından gerçekleştirilmelidir. Prensip olarak montaj şemasını takip edip doğru yardımcı malzemeleri kullanınız.
Eğer evin içinde mobilyalarınızın yerlerini değiştirecekseniz bütün rafları çıkarınız. Ürünü; kapı, çekmece gibi hareketi yukarıya gelecek şekilde taşıyınız.

İder ürünlerinin nihai kullanıcı tarafından yer değiştirilmesi sonucu oluşabilecek kazalardan ve hasarlardan firmamız sorumlu değildir. Mobilyalarınızı iterek veya sürükleyerek kaydırmayı denemeyiniz. Paketi açılmış ve kurulmuş ürünü sürükleyerek değil, kaldırarak taşıyınız.

Evden eve taşınmada mutlaka ambalajlayarak taşıyınız.
Evden eve taşımalarda oluşabilecek sorunlar garanti kapsamı dışındadır.
Ürünün üzerine herhangi bir şekilde ağır, sivri ve keskin eşya koyarak taşınmayınız.
Satın alınan ürün, eğer mağazadan teslim alınacaksa, ürünün ebadına uygun araç ile teslim alınması gerekmektedir.
Depo teslimi yapılacak ürünlerde, müşteri tarafından depomuza yollanan nakliye aracının ekibinin, ürünü düzgün yerleştirmek ve sabitlemek konusunda deneyimli olması gerekmektedir. Nakliye esnasında oluşabilecek hasarlardan firmamız mesul değildir.

 

KULLANILAN MALZEMELER

 

PANEL MOBİLYA GRUPLARI:
Suntalem.
Metal bağlantı aparatları.
Mebran.
Lake.
Ayna.
Aliminyum kulp ve aparatlar.

KOLTUK GRUPLARI:
Masif ağaç.
Kavak ağacı.
High-density sünger.
Kumaş.
Metal ayak ve aparatlar.
Amortisör ve bağlantı elemanları.

 

BAKIM BİLGİLERİPANEL MOBİLYA GRUPLARI:
Panel mobilya ürünleri laminasyonlu suni tabla malzemeden üretilmiş olup, demonte olarak hazırlanmaktadır. Tablaların yan bitişleri 1 mm. Pvc bant ile çevrilmiştir. Mobilya bağlantıları metal minifix elemanlarla yapılmakta olup, bu elemanlar parçaların standardizasyonu ve yedek parça değişiminin kolaylıkla yapılabilmesi için gereklidir. Bazı ürünlerin kapaklarında parlak membran (Highgloss) uygulaması yapılmaktadır. Bu malzeme tek tarafı reçineli kraft kaplı MDF tablanın ham olan kısmına 0,50 mm kalınlığında pvc esaslı malzemenin 2000-6000 bar aralığında sıcak basınç uygulanmasıyla üretilir. Membran ürünlerin sıcakla direkt teması olmamasına dikkat edilmelidir. Halk arasında mdf nin suni tabla (yongalam) dan daha iyi olduğuna dayanan bilgiye istinaden, Firmamız bu konudaki şeffaflık politikasını, gerek firma içi gerekse de müşteri ilişkilerinde önemle dikkate aldığı için bu konudaki bilgilendirmeye ihtiyaç duymuştur.

MDF (Medium-density fiberboard) 80 li yılların başında üretimi yurdumuzda uygulanan bir suni tabladır. İlk çıktığı zamanlarda yüksek dirençli fındık kabuğu ile bazı organik bileşenlerin preslenmiş halinde üretildiğinden, oldukça mukavim ve yoğun bir yapısı vardı. Ancak tüketim toplumu gereğince artan talep karşılığında selüloz (kraft kağıt) malzemenin yoğunlaştırılması ile üretime devam edilmiştir. Bu durum sonucunda mobilya üretiminde ve satış sonrası hizmette, vidalama problemleri, şişme katsayısında artışlar gibi problemler gerçekleşmiştir. Sonuç olarak firmamız genelinde 1. sınıf suni tabla (suntalam ya da yongalam) kullanma sebepleri bu teknik gereksinimlerden dolayıdır. Suni tablalar da birkaç kalitedir, buna bağlı olarak Ürünün kalitesini dıştan anlamak mümkün değildir. Suni tablanın kalitesi yoğunluğu ile alakalıdır.

Suntalam ürünler üzeri cila yüzeyli ürünlerden daha dayanıklıdır. Ancak kenar bitişlerinde ya da 45 derece sivri (gönye burun) birleşimlerde yoğun su unsuruna gerek temizleme, gereksede kullanım esnasında dikkat edilmelidir. Temizlik yapılırken az nemli bez kullanılmalıdır.

Yemek odası, yatak odası veya duvar ünitesi gibi komplike ürünlerde, montaj ekibi geldiği zaman, ürünün kurulacak yeri boş olmalıdır. Eğer odada eşya var ise bunun demontajı ve nakliyesi firmamız yükümlülüğünde değildir.

Montaj ekibi gelmeden evvel kurulacak ürünün tam yeri tespit edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde kurulan yerdeki yapılan kapak ayarı, ürünün yeri değiştikce bozulacaktır. Bu tür durumlarda, ürünün yer değişikliğinin sonradan ayar yapabilecek beceride kişiler tarafından ya da servis ücreti mukabilinde firmamız tarafından yapılmasını tavsiye ederiz.

Demonte mobilyalarda kapak, sürgü kapak ve çekmece ayarları montaj esnasında zemin durumuna göre ayarlanmaktadır. Mevcut zemin ahşap ya da tekstil malzemeden olacağı için, ürünün zemine uyguladığı basınç heryerde aynı olmayacağından ürün manuel olarak ayarlanması gerekmektedir. Bu tip ayarlanmaların sebebi asla üretim hatası değildir.

Yemek odasına ait açılır masalarının, açılıp kapanması esnasında açılma sistemini bilmeyen kişi tarafından yapılmamalı ve zorlanmamalıdır.

Duvar ünitelerinin montaj şekli satış esnasında mağaza personeli tarafından anlatılmakta olup, müşteri tarafından başka bir şekilde kurulum talebi uygulanmamaktadır. Aksi takdirde çıkabilecek konstrüktif sorunlardan firmamız mesul olmayacaktır.

Duvar ünitelerinin elektronik tesisat deliklerini açmak firma görev tanımında olmamakla birlikte, müşteri ricası ile firmamız satandartlarında uygulama yapılmaktadır.

KUMAŞ KULLANMA TALİMATI:
Ürünü direkt güneş ışığından koruyunuz.Aksi taktirde ürün üzerinde sararmalar oluşacaktır.
Ürünü aşırı nemli veya tozlu ortamda bırakmayınız.

Chenille kumaşlar havlu özelliğinde olduğundan, sık sık silmeyiniz. Silme işlemini hafif nemli bez ile çok fazla kuvvet uygulamadan yapınız.

Kumaşın kirlenmesini önlemek için elektrikli süpürge ile temizleyiniz ya da metal olmayan kalın tüylü yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalayınız.

Lekeleri sadece su bazlı sabunlarla (beyaz granül sabun köpüğü) ya da döşemelik kumaş temizleyicileri ile az nemli olarak temizlenmesini tavsiye ederiz.

Kumaş üzerine dökülen bir sıvıyı hemen temizlemenizi ve lekenin yayılmaması için lekeli bölgeyi dıştan içe doğru bastırmadan temizlemenizi tavsiye ederiz.

Kurutma işlemini asla ütü ile yapmayınız.
Kumaş temizleme konusunda öncelikli önerimiz kuru temizleme tercih edilmelidir.

SUNİ DERİ KULLANMA TALİMATI:
Lekelerin Temizlenmesi: Temizleme lekenin dış kısmından iç kısma doğru hafifçe silinerek temizleme tablosuna uygun olarak yapılır.

TEMİZLEME TABLOSU:
Kahve çay ve süt lekesi: Leke mümkün olduğu kadar yumuşak leke emici kağıtlar ile emdirildikten sonra nötr sabun kullanılarak hafifçe dairesel hareketlerle silinir.

Çikolata ve tatlı lekesi: Sünger kullanılarak sıcak su (max. 40 *C) ile silinir.
Kozmetik lekesi: Nötr sabun kullanılarak silinir.

Reçel şurup ve meyve lekesi: Leke bir sünger yardımı ile silinir ve sünger kullanarak sıcak su ile silinir.
Ayrıca deriler direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.Aksi taktirde ürün üzerinde sararmalar oluşacaktır.